نویسندهء خیال، وهم و طبیعت

مهدی فاتحی

پبمان اسماعیلی برای مجموعه داستان برف و سمفونی ابری که دومین مجموعه داستانش بود مورد استقبال قرار گرفت هر چند مجموعه داستان اولش نیز نشانه‌هایی از نویسنده جوان و با استعداد داشت اما مجموعه دومش نشان از نویسنده‌ای داد که توانایی‌اش در عرصه متفاوتی از دیگران قرار دارد. فضایی وهم گونه،شخصیت‌هایی گرفتار در چنبره طبیعت، حوادثی که همیشه در بافت شهری اتفاق نمی افتد و توانایی فوق‌العاده پیمان اسماعیلی در تخیل و بازآفرینی صحنه‌هایی که لزوما تجربه آزموده بیرونی نیست.

او غیر از مجموعه داستان رمان کوتاهی به نام نگهبان نیز منتشر کرده که علاوه بر ویژگی های داستانهای کوتاهش توانسته فضای وسیعتری و روایت بسط یافته‌تری از شخصیت اصلی اش سیامک و محو شدنش در طبیعتِ گرفتار در آن به بسازد. طبیعتی که به نوعی خود یکی از شخصبت‌هاط رنان به حساب می‌آید.

سیامک که به دلایلی زندگی در تهران را رها می کند و به جنوب می رود در بیابان دور افتاده‌ای میان گرما و خاک باد دچار خیالات و افسون زدگی طبیعت می‌شود و به کوهستان می‌زند و در میان برف و وهم گرفتار می‌ماند. شرایط ویژه و اتفاقی که لایه‌های دیگری از شخصیت را نمایان می‌کند شاید هم با او یکی می‌شود.

پیمان اسماعیلی نویسنده توانایی است که توانسته هم در فضای شهری و رئال و هم فضایی سورئال و گاه وحشتناک موفق عمل کند. از تبار نویسندگانی که در دهه هشتاد درخشیدند و هنوز ماندگارند و در حال نوشتن.

مجموعه آثار پیمان اسماعیلی

  • جیب‌های بارانی‌ات را بگرد، مجموعه داستان، (۱۳۸۴)
  • برف و سمفونی ابری، مجموعه داستان، (۱۳۸۷)
  • نگهبان، رمان، (۱۳۹۲)
  • همین امشب برگردیم، مجموعه داستان، (۱۳۹۵)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.