خسن و خسین سه خواهر بودند.

حامد حبیبی

با توجه به اینکه خطر انقراض یوزپلنگ ایرانی در کنار انقراض ناشر اهل فرهنگ ایرانی، فیلمساز یا بازیگرِ می تو نکرده ی ایرانی، سلبریتیِ غیرلمپن ایرانی و در کل ایرانی شاد و سیر محیط زیست ما را تهدید می کند بر آن شدیم با کارشناس حیوانات سازمانی که نخواست ردیف بودجه اش فاش شود گفتگویی انجام دهیم:

سین: جناب! اول برای خوانندگان ما بفرمایید بالاخره جنسیت این اطفال معلوم شد یا نه؟

جیم: با سلام. من اول گله دارم که چرا نگاه ملت به این مساله اینقدر سکسیستیه. حالا دختر باشن پسر باشن استادیوم که نمی خوان برن تازه بخوان برن هم بحمدالله تا فیفا دی بعدی هم که تیم ملی بازی نداره که ما نگران اون باشیم مهم اینه که سالم باشن که نیستن.

سین: به هرحال جواب سوال ما چی شد؟ دخترن یا پسر؟

جیم: ببینید ما اول که ابنها به دنیا اومدن هرچی تو آینه نگاه کردیم این ور کردیم اون ور کردیم، پیج چند تا سلبریتی عزیز رو نشون یوزپلنگ ها دادیم حتا چند تا فیلم از سینمای بدنه ی کشور براشون پخش کردیم دیدیم ازشون بخاری بلند نشد این شد که اعلام کردیم دخترن تا اینکه یکی شون تلف شد و حسابی به ما چیز زد یعنی ازونا زد اونجا بود که فهمیدیم پسرن. ما حتا اسم هاشون رو جان شما انتخاب کرده بودیم ایران دخت و میهن دخت و صغرا، سیسمونی داده بودیم از ترکیه وارد کرده بودند همه صورتی و بنفش که الان مونده رو دستمون نمی دونیم تن کدوم یوز ماده بکنیم.

سین: پس الان مطمئنید که نرن؟

جیم: نه… تعیین جنسیت یوز مثل باقی حیوانات نیست که… بی دلیل نیست که اینها دارن علی رغم تلاشهای شبانه روزی همکاران ما منقرض می شن… دور از جونتون اینها چیز دارن اینقدر حتا کمتر… در شرایط عادی با چشم غیر مسلح دیده نمی شه، ولی امان از شرایط غیر عادی…خلاصه اینها تا بزرگتر نشن و نتونن مثل فرنود ماشین لباسشویی رو خودشون روشن کنن نمی تونیم نظر قاطعی بدیم.

سین: علت تلف شدن یکی از یوزها و نارسایی های بقیه چیه؟

جیم: اگر ما زودتر از اینها طرح تفکیک جنسیتی مراتع و زیستگاه ها و صیانت از کوه و در و دشت رو اجرا می کردیم این مشکل پیش نمی اومد. ببینید الان متاسفانه حیات وحش ما عین فضای سینمایی مون شده هرکی هرکیه. خب مشکل ژنتیکی پیش میاد دیگه… الان اصلا معلوم نیست پدر این طفلان معصوم کیه، کجاست، آیا از الگوی صحیح مصرف نان پیروی می کنه یا الگوش ناصحیحه…

سین: حالا آن دوتای دیگه زنده می مونن؟

جیم: ببینید عمر دست اون بالاییه. یوزپلنگ داشتیم صبح پا شده سر و مر و گنده رفته یک روز پر از شکار و تلاش و سازندگی رو شروع کنه شب پهنش کرده بودن جلو شومینه. اون دیگه دست من و شما نیست. مثل همون پلنگ مادرمرده ی قائمشهری که شما دیدین با تلاشهای مامورهای ما زنده گیری شد خیلی قشنگ خیلی پاکیزه حتا شب فرنی ش رو کامل خورده بود نشسته بود جلو تلویزیون داشت بیست و سی می دید و قرص های قلبش رو می خورد که اون خبر رو درباره ی رضا رویگری یه دفعه بهش دادن تلف شد. بعد بهانه افتاد برای سم پاشی رسانه های بیگانه.

سین: مگه پلنگ فرنی و قرص قلب می خوره؟

جیم: بعله. آخه عملیات زنده گیری پلنگ که مثل باقی حیوانات نیست خیلی پیچیده ست و با بیل انجام می شه و حیوان مجبوره تا تهیه دندان های عاریه از مایعات یا غذاهای سبک مثل فرنی و حریره ی بادوم تغذیه کنه.

سین: اون وقت قرص قلب چی؟

جیم: اون رو که قبلا گفتم مشکل ژنتیکی و عین فضای سینمایی معلوم نیست کی کی رو…

سین: و حرف آخر…

جیم: من از رسانه های مجازی و عاشقان حیات وحش می خوام مثل ماجرای اون خواننده و خلیج همیشگی فارس و این یکی خواننده و خاطراتش با مسعود و ماجرای اون فیلمساز عزیزمون که شب عیدی هار شده بود سریع احساساتی نشن، به شایعات دامن نزنن، ما خودمون هر وقت اون دوتا یوز دیگه تلف شدن بعد از دو روز شفاف سازی می کنیم هرچند به قول معروف اجل گشته می رد نه بیمار سخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.